רכושנות אצל כלבים – למה זה קורה ואיך מטפלים

מה זה רכושנות?

רכושנות היא שמירה על משאבים חשובים עבור הכלב בה הכלב יציג התנהגות מאיימת ומרחיקה ויעשה הכל כדי לשמור על מה ששלו מבלי שייקחו לו.

הכלב יכול לשמור על האוכל שלו, הצעצועים שלו, המיטה שלו ולעיתים אפילו עליכם, הבעלים שלו.

אבל האמת, כלב רכושן זה כלב שמפחד.

זה כלב שמפחד שייקחו לו את כל הטוב שיש לו ובמקרים רבים הכלב מפחד שייקחו לו את הדבר הבסיסי וההישרדותי ביותר עבורו – אוכל.

איך תדעו אם הכלב שלכם רכושן?

כלב רכושן יציג סימני לחץ והרחקה כשמישהו יתקרב למשאב עליו הוא שומר.

הכלב יקפא, ינהם, יחשוף שיניים, ינבח ולעיתים גם ינסה לנשוך את מי שיתקרב או ינסה לקחת לו את האוכל, הקערה, המיטה, העצמות או המשחקים שלו.

סימנים נוספים ללחץ, תוכלו לקרוא במאמר – שפת גוף.

בנוסף לשפת הגוף של הכלב, במקרה של רכושנות לאוכל – לעיתים נראה כלב שאוכל מהר יותר כשאנחנו מתקרבים בכדי למנוע מאיתנו לקחת לו את מה שיש לו.

ממה רכושנות נובעת?

כלב יכול להיות רכושן כבר בגיל חודשיים בעקבות נטייה גנטית.

עם זאת, גם כלב ללא נטייה גנטית עלול לפתח רכושנות בעקבות תנאי גידול לא סבירים: כלב שלא קיבל מספיק אוכל כשהיה גור או שהיה צריך "להילחם" בשביל לקבל את האוכל,

או בעקבות טעויות בהתנהלות איתו שייצרו אצלו למידה לא טובה: כלב שכל הזמן מוציאים לו דברים מהפה, כלב שמציקים לו כשאוכל, כלב שמשחקים לו באוכל כדי שילמד שזה בסדר, כלב שכל הזמן נותנים לו ואז לוקחים לו ועוד ועוד. כל אלו גורמים לכלב לא לסמוך עלינו וללמוד שכל פעם שמישהו מתקרב – לוקחים לו משהו שווה שיש אצלו.

במרבית המקרים, ניתן היה למנוע רכושנות בעזרת לימוד "עזוב" או "תתעלם" ובעזרת מרחב אישי לכלב כשאוכל ונהנה מעצם טובה.

איך מטפלים ברכושנות וממה להימנע?

במצב בו הכלב לא סומך עלינו ומפחד שניקח לו את מה שיש לו – נצטרך ללמד את הכלב שאין לו ממה לחשוש. נצטרך ללמד את הכלב שכל פעם שאנחנו מתקרבים, אנחנו רק מוסיפים לו ולא לוקחים לו. מדובר בעצם בתהליך של שינוי רגש שיעזור לנו לפתור את הבעיה.

אז מה עושים?

  • עד שתלמדו את הכלב לא לחשוש כשאתם מתקרבים ועד שתשנו לכלב את הרגש – אל תתנו לכלב את הדבר עליו הוא שומר במידה ואפשר. כלומר, אם הכלב שומר על עצמות – אל תתנו לכלב עצם עד שתפתרו את העניין. במידה ואתם מעוניינים לתת לו עצם או במידה והכלב שומר על קערת האוכל שלו – תדאגו להיות רחוקים ממנו ולא להתקרב עד שמסיים לאכול.
  • ככלל: אסור להוציא לכלב דברים מהפה בכוח בכלל. אם הכלב תפס משהו בפה שאתם רוצים שיוציא, "תשחדו" אותו בעזרת משהו שווה יותר – תשימו חטיף מול האף של הכלב או על הרצפה עד שיעזוב את מה שלקח. ברגע שהוא מוציא את מה שלקח מהפה ואוכל – תיקחו את מה שלקח מבלי שישים לב ותדאגו שהוא מקבל משהו בתמורה.
  • לימוד עזוב ואיפוק – במקרה של כלב רכושן נרצה ללמד את הכלב להתעלם מדברים (אוכל, משחקים וכו') ובמקרים בהם כבר לקח אותם – נרצה ללמד את הכלב להוציא מהפה את מה שיש לו. כך, הכלב יידע להתעלם מזבל ברחוב ובמקרי הצורך – להוציא את הזבל שלקח מבלי שנצטרך להילחם איתו.
  • תרגולים מובנים של התקרבות והתרחקות – כאן נכנס שינוי הרגש. המטרה שלנו להתקרב לכלב בזמן שהוא אוכל ומתעסק במה שהוא נוטה לשמור עליו – לזרוק אוכל יותר שווה וללכת.
  • תשימו לב, אנחנו רוצים לזרוק את האוכל לכיוון הכלב מהנקודה שבה הוא עדיין לא לחוץ ועוד לא מאיים. פה צריך להיות זהירים ולעבוד נכון. אני ממליצה לכם בחום לא לעבוד על רכושנות לבד ולא לעשות ניסויים. פנו למאלף שיעזור לכם לתכנן נכון את העבודה, שיזהה מהי הנקודה בה נוח לכלב שלכם ומתי לא ושיידע לתת לכם את הכלים לשנות את הרגש של הכלב שלכם.

זכרו שכלב שנוהם עליכם, זה כלב שמדבר אתכם. אל תכעסו עליו ואל תענישו אותו על כך שהוא מנסה להתקשר אתכם. במידה והכלב שלכם מגלה סימני רכושנות – פנו למאלף מקצועי שעובד באזור מגוריכם ותתחילו לטפל בבעיה.

צריכים עזרה? רוצים להתייעץ ולבדוק איך נכון לפעול?

מוזמנים ליצור קשר באחת מהדרכים הבאות:

טלפון: 050-7417105

פייסבוק: https://www.facebook.com/oryan.dogs

ערוץ יוטיוב: אוריין בונפיל – אילוף לחיים משותפים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *