נשכנות גורים – איך ללמד גור לא לנשוך

יש לכם גורון קטן בבית והוא מתוק ואתם מתים עליו, אבל הוא לא מפסיק לנשוך!

אתם מלאים בסימנים כחולים ושריטות וכל הבגדים שלכם קרועים ואז אתם כבר מאבדים סבלנות.

למרות הכל ועם הכל, חשוב לדעת שנשכנות גורים היא דבר נורמלי וטבעי.

גורים, ממש כמו תינוקות, חווים את העולם דרך החושים שלהם וכמו תינוקות – מכניסים כל דבר לפה! מעבר לצורך הבסיסי לחקור הכל דרך האף והפה, שיניי הגור מתחלפות החל מגיל 3 חודשים ועד לגיל 6 חודשים בערך. אז, הסיכות המכאיבות מתחלפות בשיניים של כלב בוגר.

אז הם נושכים. ונושכים הרבה וכואב.

למה גורים נושכים

 • נשכנות גורים כצורך בסיסי – כאמור, גורים לומדים את העולם דרך הפה ולכן מנסים לנשנש כל מה שהם מוצאים בדרך. הם מנסים להבין מה זה הדבר הזה שיש על הרצפה או מה יש לכם ביד ולכן נושכים. כשהשיניים מתחילות להתחלף, הצורך לנשוך גובר שכן כל האזור רגיש וכואב והגור מחפש תעסוקה שתקל עליו עם הפה.
 • נשכנות גורים כמשחק – זה נורא נחמד "להדליק" את הגור שלנו לשחק איתנו בעזרת הידיים שלנו. אז אנחנו מכניסים לו ידיים לפה, שמים את הידיים שלנו מול העיניים שלו כדי שיתלהב ומשתמשים הרבה בידיים שלנו כמשחק עם הגור. אנחנו בעצם מלמדים את הגור לשחק איתנו בצורה לא נכונה וכך הגור לומד שכשמשחקים – משחקים עם הפה שלו והידיים שלנו.
 • נשכנות גורים כתוצר נלמד – גורים וכלבים בוגרים באופן כללי לומדים אותנו כל הזמן. לא מפתיע אם כך שמהר מאוד הגור עלול ללמוד שאם הוא מתחיל לנשוך אותנו – הוא מקבל את מה שהוא רוצה: ליטוף, משחק, טיול ואפילו עבודה. הגור לומד שאם הוא מגיע אלינו, מניח את הראש על הרגליים ומתחיל לנשוך את הידיים – הוא יקבל ליטופים. הוא לומד שאם הוא קופץ עלינו ונושך – מתחיל משחק. וכך, כלבים לומדים שהם יכולים להפעיל אותנו דרך נשיכות.
 • נשכנות גורים מעודף אנרגיה/ שעמום – הגור קטן בבית נמצא כל היום לבד בבית וכשאנחנו מגיעים הבייתה הוא כ"כ מתרגש ורוצה לשחק, לקפוץ, לרוץ, לצאת והכל ביחד! אבל לנו אין זמן או כוח לשחק איתו, לצאת איתו או לעבוד איתו הרבה. הגור מצידו, מלא באנרגיות ולא יודע מה לעשות עם אותן אנרגיות, אז הוא מתחיל לנשוך. גם פה, משעמם לו והוא מחפש דרך להפעיל אותנו ולפרוק לעצמו אנרגיה. גם כלבים בוגרים שלא פורקים מספיק אנרגיה, עלולים לנשוך את בני הבית.
 • נשכנות גורים כדרך להפיג לחץ/ כדרך לבקש "די" – הרבה פעמים אנחנו מאבדים סבלנות וכועסים על הגור, מענישים אותו או צועקים עליו. פעולות אלו מכניסות את הגור לתסכול ובמקרים רבים למתח. אם יש דמות מסוימת בבית שהיא הנוקשה יותר, הגור יחוש יותר מתוח כשאותה הדמות בסביבה. וכשהגור מתוח ומתוסכל, הוא עלול לנשוך יותר את כל בני הבית כדרך בשבילו להפיג את המתח ולהוציא תסכול. במקביל, הגור יכול להשתמש בנשיכות כדרך להפסיק דבר מה שלא נעים לו. אם התחלתם ללטף את הגור ובשלב מסוים הגור מתחיל לנשוך – יכול להיות שמדובר במשחק אבל במקרים רבים מדובר פשוט בבקשה של הגור להפסיק את הליטופים.
 • נשכנות גורים כסימן מקדים – לעיתים גורים ינסו לדבר איתנו דרך נשיכות. במידה והגור פתאום מתחיל לנשוך, נסו לחשוב, האם הוא צריך לעשות צרכים? האם הוא רעב? האם זו השעה שהוא רגיל לצאת לטיול? נסו לזהות דפוס התנהגות במידה וקיים, וכך תוכלו למנוע מראש את הנשכנות ולסדר את היום בהתאם.
 • נשכנות גורים בעקבות בעיה רפואית – קיימים מקרים בהם הגור סובל מכאבי בטן, בעיות עיכול כאלו ואחרות או פשוט רעב ועל כן יתחיל לנשוך. במידה ויש לכם גור עם רמת נשכנות מוגברת וחריגה – מומלץ לעשות בדיקות רפואיות ולשלול בעיה.

מה עושים עם נשכנות גורים?

 • נהלו סדר יום ברור – דאגו שהגור יידע מה עומד לקרות במהלך היום. דאגו לטיולים מסודרים, שעות קבועות לארוחה בדגש על חלוקת ארוחות נכונה (3-4 ארוחות ויותר במידת הצורך), זמן למשחק משותף, זמן לעבודה, וזמן לרגיעה/ שינה.
  חזקו את הגור כמה שניתן על התנהגות רגועה (תזמינו את הגור למשחק כשהוא שוכב במיטה שלו למשל, תצאו לטיול כשהוא שוכב רגוע ברצפה, תתחילו לעבוד איתו כשהוא לא קופץ ומשתולל בבית ועוד) ודאגו לפרוק לו אנרגיה כמו שצריך.
 • תנו לגור אלטרנטיבות – ספקו לגור אלטרנטיבות לעיסה שהן לא הידיים שלכם. ברגע שמתחיל לנשוך, אל תתחילו לשחק איתו עם הידיים. במקום זה, תרימו את הידיים בצורה עדינה ורגועה וגשו להביא משחק שהוא אוהב ושחקו איתו בעזרת המשחק. מומלץ להשתמש בצעצועים ארוכים, מגוונים, מצפצפים וממרקמים שונים.
  שימו לב שצעצוע שנשאר זמין בבית יכול לאבד מהערך שלו ולשעמם את הגור בשלב מסוים. בשביל למנוע מצב בו הגור לא מתעניין בצעצועים שלו, כדאי להחליף לגור כל כמה ימים את הצעצועים. תוכלו להחזיק בבית 5-6 צעצועים למשל, לתת לו 2 זמינים וכל 5 ימים למשל להחליף לשניים אחרים.
 • למדו את הגור משחק נכון – למדו את הגור את חוקי המשחק: בתחילת משחק, תנו לגור מידע שהמשחק מתחיל ("רוצה לשחק?", למשל) ותתחילו משחק משותף. תשתדלו לא לגרום לתסכול אצל הגור. תשחקו איתו משיכות, זריקות ורדיפות אבל תתנו לו לנצח הרבה. 2-3 משיכות והוא זוכה במשחק, 2-3 רדיפות והוא מצליח לתפוס את המשחק וכך הלאה. כך, הביטחון העצמי שלו יעלה, הוא ייהנה לשחק איתכם והקשר יתפתח ויתחזק. בסיום המשחק, תנו לכלב מידע שסיימתם לשחק איתו ושעכשיו זמן רגיעה ("סיימנו" למשל ומניחים את הצעצוע בצד). אם לגור שלכם קשה להירגע, זה הזמן לצאת איתו לטיול, לתת לו עצם לעיסה או קונג מפנק.
 • למדו את הילדים להיות בול עץ/ דחליל – במקרים בהם יש ילדים בבית, הרבה פעמים הגור לומד שכשהילדים רצים, המשחק מתחיל! למדו את הילדים שבשנייה שהגור מתחיל לנשוך את הרגליים – הילדים נעמדים כמו דחליל/ בול עץ ולא זזים. רגליים זזות זה משחק עבור הגור ולכן ברגע שהם ייעצרו – הרגליים כבר לא יהוו משחק מעניין עבור הגור והוא ימשיך הלאה. במידה וזה לא עוזר, ניתן ללמד את הכלב שריצה של הילדים מסתיימת בישיבה שלו למשל ולא בנשיכה. תיעזרו באיש מקצוע במידת הצורך.קונג
 • צעצועי לעיסה – ספקו לכלב תעסוקה לפה בזמנים בהם אין לכם זמן או יכולת לעבוד/ לשחק איתו. תנו לו עצמות לעיסה שיעזרו לשיניים שלו, תנו לו קונג ממולא בזמנים שבהם יש לו פרצי אנרגיה או שנדרשת רגיעה כללית ודאגו שתהיה לו תעסוקה עם הפה כשצריך.
 • הרגלה למגע – במידה והגור נושך כתגובה למגע שלכם, הרגילו את הגור בהדרגה שמגע הוא דבר טוב. את זה ניתן לעשות בעזרת התניה קלאסית בה אחרי כל מגע נעים, קטן ורך הגור מקבל חטיף. גם פה, מומלץ להיעזר באיש מקצוע.
 • משחק עם כלבים – כלבים מלמדים אחד את השני הכי טוב כמה, מתי ואיך לנשוך. דאגו לארגן מפגשים עם כלבים בוגרים שישחקו עם הגור שלכם אבל גם יידעו להגיד לו מתי הוא מגזים. כך, הוא יפרוק אנרגיה וילמד בצורה הטובה ביותר תקשורת כלבית וכמעט כל מה שנוגע לנשכנות.
  נשכנות גורים - איך מטפלים

צריכים עזרה? רוצים להתייעץ ולבדוק איך נכון לפעול?

מוזמנים ליצור קשר באחת מהדרכים הבאות:

טלפון: 050-7417105

פייסבוק: https://www.facebook.com/oryan.dogs

ערוץ יוטיוב: אוריין בונפיל – אילוף לחיים משותפים