חינוך גורים – חשיפה לעולם

מהי תקופת החיברות (סוציאליזציה)

רבים לא יודעים אבל אחת התקופות הקריטיות ביותר של כלב, היא ממש בתחילת דרכו, עוד בשלב הגורות – תקופת החיברות המכונה גם תקופת הסוציאליזציה.

אתם בטח מכירים את המונח מחיי האדם שמתייחס לתהליך שעובר כל אדם בו הוא לומד דפוסים, כללים וערכים בחברה בה הוא חי ובמקביל רוכש כשירויות ומיומנויות הדרושות לתפקוד תקני בחברה. תהליך זה מתחיל כבר בילדותו של האדם ונמשך כל החיים.

אצל כלבים לעומת זאת, התהליך מתרחש מגיל 3 שבועות ועד גיל 12 שבועות ועל כן הוא קריטי ובעל השפעות והשלכות על אופיו של הכלב ועל המשך חייו.

בתקופה זו עליכם לחשוף את הכלב שלכם לעולם בצורה נכונה וחיובית בכדי שלא יחשוש וילמד להתמודד עם כמעט כל דבר.

כלב שיעבור חשיפה נכונה בשלב הגורות, יגדל להיות בעל ביטחון עצמי בסביבה ומול גירויים משתנים בפרט (למשל: אנשים, כלבים, זיקוקים וכו') ויותר מזה, יוכל להיות פתוח לשינויים/ דברים חדשים ככלב בוגר.

חשיפה היא הדרך להכיר לכלב שלכם את העולם ועל כן היא חשובה ובעלת השפעה גדולה.

איך לבצע חשיפה נכונה

בכדי שכלב ילמד שגירויים חדשים הם משהו טוב ונעים, נקשר את הגירוי למשהו שהכלב אוהב.

כמעט כל הכלבים יגיבו מעולה לאוכל ולכן אני ממליצה לכם לעבוד עם האוכל היבש של הכלב או חטיפים שהכלב אוהב. בכדי שהחשיפה תהיה נכונה, בטוחה ויעילה, פעלו ע"פ ההנחיות הבאות:

 • בדקו מה הגור שלכם אוהב לאכול בחוץ – גורים עלולים להיות דרוכים ומעט לחוצים בחוץ ועל כן לעיתים לא יתעניינו באוכל היבש, משחקים או חטיפים מסוימים שהם אוהבים בבית. בדקו מה הגור שלכם אוהב ואוכל גם בחוץ ותשמרו אותם לתרגולים בחוץ.
 • צאו לטיולים קצרים בסביבה רגועה. תנו לגור רגע לרחרח, להקשיב, לצפות ולספוג את כל מה שמתרחש בחוץ. אל תלחצו על הגור שלכם, אל תמשכו אותו ואל תכעסו עליו אם הוא נעצר ונתקע. תעודדו אותו בעזרת מילים, קולות, צלילים וחזקו אותו עם חטיפים כשמתקדם וממשיך.
 • עבדו עם הגור בצורה מבוקרת והדרגתית. במידה ואתם מעוניינים לחשוף את הכלב לכלבים – וותרו על גינת כלבים עם 10 כלבים ותקבעו עם כלב נחמד בשכונה בשביל להיפגש איתו. ברגע שהגור מראה התעניינות, סקרנות ומעוניין לשחק – אפשר להפגיש אותו עם שני כלבים ובהמשך 3 ויותר. דוגמה נוספת היא חשיפה לילדים. גם כאן, מומלץ שלא ללכת לגן ילדים ולתת לגור להסתדר. מומלץ לגשת לילד אחד בתחילה, ולאחר מכן לשניים ושלושה ילדים וכך הלאה.
 • תהיו ערניים לשפת הגוף של הכלב ולרמת העייפות שלו. כאמור, המטרה היא לחשוף את הגור בצורה נעימה ובטוחה עבורו. יש להיזהר מהפעולה ההפוכה, הצפה, בה הכלב עמוס גירויים שמובילים לסטרס וחוויה לא נעימה. בשביל לדעת איך להבין את שפת הגוף של הגור שלכם – עברו למאמר על שפת גוף בלחיצה כאן. אם אתם רואים שהכלב שלכם נלחץ או שקשה לו מידי – תתרחקו מהגירוי המלחיץ, תעודדו את הגור שלכם לחזור אחורה ותתנו לו את האפשרות ללכת כשהוא רוצה. שימו לב לתת לגור שלכם את הבחירה. האם ליצור אינטראקציה עם הגירוי או ללכת.
 • את החשיפה יש לבצע כך שקודם יוצג הגירוי, ולאחריו הגור יקבל חטיף/ צעצוע שהוא אוהב על מנת לקשר את הגירוי לחוויה חיובית ונעימה עבור הגור. למשל: קודם יוצג כובע, ולאחר מכן יגיע חטיף. דוגמא נוספת: אדם עובר בצד השני של הרחוב – החטיף יגיע לאחר שהגור ראה את האדם.

למה כדאי לחשוף את הכלב?

בכללי, מומלץ לחשוף את הכלב לכמה שיותר. כמה שיותר גירויים, מקומות, רעשים, משטחים, חפצים, בע"ח ועוד ועוד.

עם זאת, הרשימה יכולה להיות ארוכה ולא נגמרת.. לכן, חשבו עם מה סביר שהגור שלכם ייפגש במהלך חייו ונסו לחשוף אותו בהתאם.

רוב הכלבים יפגשו את הגירויים הבאים במהלך החיים:

 • אנשים – חוץ מכם, המשפחה של הכלב, הגור ייפגש במהלך חייו עם אנשים רבים בטיולים ואורחים שמגיעים אליכם הבייתה. חזקו את הכלב ברגע שהוא מסתכל על אנשים בחוץ וכשאנשים חדשים נכנסים הבייתה. ניתן לבקש מהאורחים לתת לגור חטיפים שווים כשהם נמצאים בבית. שימו לב, במידה והגור חושש – בקשו מהאורחים לזרוק את החטיפים רחוק מהם ולא להאכיל את הגור מהיד בשלב הראשון. מומלץ להפגיש את הגור עם מגוון רחב של אנשים: החל מתינוקות, ילדים, נוער ועד למבוגרים וקשישים. דעו כי יש הבדל בין אדם עם זקן לאדם ללא זקן, בין אדם גבוה לנמוך, אדם עם כובע, אדם עם משקפיים וכך הלאה. ככל שתכירו לגור שלכם מגוון רחב של אנשים ואנשים עם תלבושות וחפצים מוזרים – כך הוא יהיה חברותי יותר לאנשים ולא יחשוש.
 • כלבים – הכלב שלכם זקוק לחברים בני אותו מין! אחד הדברים המהנים ביותר עבור הכלב שלכם הוא משחק עם כלבים אחרים ואין דרך טובה יותר ללמד גור איך לתקשר ואיך לשחק ממפגש עם כלבים. חשוב להפגיש את הכלב שלכם עם כל כלב מכל גזע, מין, גודל וצבע. אל תחששו להפגיש כלבים קטנים עם כלבים גדולים – הם יידעו להסתדר מעולה עם הפרשי הגודל. מה שכן חשוב מאוד (!!) לשים לב, זה להפגיש את הגור שלכם עם כלב מחוסן ועוד יותר חשוב לוודא שהכלב נחמד, רגוע ולא כזה שעלול להתעצבן, להכאיב או לפצוע את הכלב שלכם. זכרו שלחוויות שליליות יש השלכות גדולות ומהירות ועל כן נסו להימנע ככל הניתן מריבים ונסו להרבות במפגשים טובים, מהנים ומעייפים. מומלץ לא לערב אוכל במפגשים עם כלבים. לא כולם אוהבים לחלוק ומה גם שהמשחק עצמו הופך להיות החיזוק עבור הכלב שלכם.

%d7%97%d7%a9%d7%99%d7%a4%d7%94

 • בע"ח שונים – חתולים, ארנבים, שרקנים, חמוסים, תוכי וכל בע"ח נוסף שיש לכם בבית. חזקו את הכלב על מבטים לכיוון ועל התנהגות רגועה וסקרנית מולם.
 • מגע – הרגילו את הגור שלכם לליטופים ולמגע מעט פולשני (מגע בשיניים, בכפות הרגליים, באוזניים, עיניים, סירוק וכו'). מומלץ לשים על זה דגש עבור כלבים שדורשים טיפוח בשגרה (פודל, שיצו וכו'). בנוסף, כדאי להרגיל את הגור שלכם גם לקולר ולרצועה גם אם עדיין אתם לא יוצאים איתם מהבית.
 • משטחים ומקומות חדשים – למדו את הכלב שלכם ללכת על בטון, חצץ, דשא, חול, מתכת, אבנים, משטחים לא יציבים ועוד. במקביל, תדאגו לבקר במקומות חדשים מחוץ לסביבה הטבעית של הכלב. בקרו בפארקים, מרכזי קניות, חניונים, מסעדות, אצל הוטרינר ועוד. זכרו להתחיל בסביבה יחסית שקטה ולאט לאט לעלות את רמת העומס והגירויים.
 • רעשים – כלבים שומעים הרבה יותר טוב מאיתנו. רעש שלנו נשמע קטן ולא מטריד, יכול להפחיד מאוד את הגור שלכם. חשפו אותו לרעשים משתנים: מכוניות, אוטובוסים, משאיות, צפירות, אזעקות, זיקוקים, רעמים, מכשירים חשמליים ועוד. תוכלו להיעזר בהקלטות של אותם רעשים ביוטיוב בכדי להרגיל את הגור שלכם.
 • גירויים נוספים – חפצים שונים (כובעים, קופסאות, מטריה, שקיות, שואב אבק, בלונים…), תחבורה/ על גלגלים (נסיעה באוטובוס/ רכבת, אופניים, אופנועים, עגלות, סקייטבורד…).

מה עושים אם הכלב לא מחוסן?

הסכנה להידבק במחלות גורים היא ממשית ואמיתית. עם זאת, חלון ההזדמנויות שלכם קצר ועליכם לדאוג גם לבריאותו הנפשית של הגור.

ניתן לצאת עם הגור למקומות בהם אין כלבים (מסביב לבית ולא בגינה), לצאת עם הגור על הידיים ולצאת עם רצועה ולא לאפשר לגור ללקק ולאכול דברים מהרצפה.

בנוסף, דעו כי אין צורך להיפגש פיזית עם הגירוי בשביל לבצע חשיפה. אפשר לחשוף את הגור גם מרחוק: אם הגור רואה כלב בצד השני של הרחוב – תנו לו חטיף על כך ותמשיכו הלאה. גם זו חשיפה.

זכרו שככל שתחשפו את הגור שלכם לגירויים רבים בצורה מבוקרת, נכונה ונעימה, הגור יגדל להיות כלב עם ביטחון עצמי, פתוח לשינויים, חברותי ובעיקר בריא נפשית 🙂

צריכים עזרה? רוצים להתייעץ ולבדוק איך נכון לפעול?

מוזמנים ליצור קשר באחת מהדרכים הבאות:

טלפון: 050-7417105

פייסבוק: https://www.facebook.com/oryan.dogs

ערוץ יוטיוב: אוריין בונפיל – אילוף לחיים משותפים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *