הצילו! הכלב הורס את הבית

אז חזרתם הבייתה וגיליתם שוב שהכלב אכל לכם את הספה, הנעליים, הרהיטים וכל מה שנתקל בו..

מה עושים??

חשוב להבין שאין טעם לכעוס על הכלב כשאתם מגיעים הבייתה. ההרס כבר נעשה, הכלב לא יקשר בין הכעס שלכם לבלאגן שהוא עשה והוא בעיקר ילמד לחשוש כשאתם מגיעים הבייתה כי אתם מגיעים כועסים. אז מה כן לעשות?

נסו להבין למה הכלב הורס את הבית ובהתאם לכך – טפלו בבעיה. הרס הבית הוא רק סימפטום ולא הבעיה ועל כן חשוב לבחון ולבדוק מהי הסיבה האמיתית לכך שהכלב הורס את הבית.

למה כלב הורס את הבית

רוב הכלבים שהורסים את הבית מתחלקים לשתי קבוצות: כלבים שפשוט משעמם להם ומחפשים דרך להעסיק את עצמם, וכלבים שלחוצים ברמה כזו או אחרת להישאר בבית לבד.

כלב עם אנרגיות וללא תעסוקה מתאימה יחפש להעסיק את עצמו בדרכים שונות והנפוצה ביותר היא נשנוש והרס הבית. הם נתקלים במקרה בנייר טואלט על הרצפה, מגלים שזה כיף לשחק עם הנייר וממשיכים בטרור כללי בבית שכולל אכילת ספות, נשנוש רהיטים והרס כללי.%d7%94%d7%a8%d7%a1-%d7%91%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%a7%d7%95%d7%9c%d7%90%d7%96

לעומתם, יש כלבים שמפחדים ולחוצים להיות בבית ואולי גם מעט תלותיים באנשים איתם הם חיים. כלבים כאלו לרוב יהרסו את הבית כשהם לבד ולא בנוכחות הבעלים ולעיתים גם יעשו צרכים בבית.

במקרים מסוימים, הרס הבית יכול להעיד גם על חרדת נטישה. עם זאת, חשוב לדעת כי לא כל כלב שהורס את הבית הוא כלב שסובל מחרדת נטישה. למעשה, מרבית הכלבים שהורסים את הבית כלל לא סובלים מחרדת נטישה.

חרדת נטישה היא מקרה קיצוני של חרדה קיומית בה הכלב ינסה בכל דרכו לצאת מהבית (גם במחיר של קפיצה מהחלון). לרוב, הכלב ינבח/ יבכה רוב הזמן שהוא לבד, הכלב לא יאכל/ ישתה כשלבד, יאכל את פתחי הכניסה והיציאה (משקופים, דלת כניסה), יפצע את עצמו, ויעשה את צרכיו בבית.

איך מטפלים בכלב שהורס את הבית?

הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא להבין למה הכלב הורס את הבית. האם משעמום או מלחץ כלשהו. בשביל לוודא מה הסיבה, מומלץ לצלם את הכלב כשהוא לבד בבית. בצילום, תוכלו לראות את שפת הגוף של הכלב, מה הכלב עושה ואיך הוא מתנהג כשהוא לבד ותוכלו לראות האם מדובר בלחץ או בשעמום.

אחרי שבדקנו למה הכלב הורס את הבית, מומלץ לפעול לפי ההנחיות הבאות:

  • הוצאת אנרגיה – כלב משועמם הוא כלב עם פוטנציאל הרס גבוה. כלב עייף לעומת זאת, סביר שינצל את הזמן לשינה טובה וצבירת אנרגיה מחדש. לפני יציאה מהבית מומלץ לעייף את הכלב בעזרת טיול ארוך, משחק משותף, עבודה על תרגילי אילוף שונים (משמעת, טריקים, משחקי חיפוש/ חשיבה ועוד). דעו כי עבודה מנטלית מעייפת מאוד כלבים אפילו יותר מטיול ארוך. ניתן לשחק עם הכלב ולשחרר לו את המשחק רק אחרי שישב, לתת לו לרוץ בגינה ולעבוד על אליי או על תרגולים אחרים בסביבה פתוחה, לשחק איתו במשחקי חיפוש בבית ולעשות הכל בכדי שיתעייף.
  • מתן אלטרנטיבות ותעסוקה – ניתן להשאיר את האוכל היבש בתוך צעצועי האכלה כמו קונג וובלר, או בחפצים יצירתיים שיש בבית – קופסת קרטון (של משחת שיניים למשל), בתוך קופסת נעליים עם גלילי נייר טואלט בפנים, בתוך נייר טואלט/ גלילים אחרים סגורים משני הצדדים, בתוך בקבוק מים פתוח ובכל חומר יצירתי אחר שתמצאו בבית ויאתגר את הכלב באכילה. בנוסף, ניתן להשאיר לכלב קונג קלאסי ממולא בשימורים או ממרחים טעימים אחרים ועצמות לעיסה.
  • תיחום הכלב – במקרים מסוימים אפשר לשקול תיחום של הכלב במקום מוגדר בבית. כך, תוכלו למנוע גישה לדברים שהכלב אוהב לנשנש ובמקביל תתנו לו מקום לרביצה ולתעסוקה. ניתן לתחום את הכלב באמצעות שער תינוקות, חדר או גדר גורים. במידה והחלטתם לתחום את הכלב חשוב להרגיל את הכלב בהדרגה לתיחום וחשוב לדאוג שיהיה בתיחום את כל מה שהכלב זקוק לו – מיטה, קערות מים ואוכל, צעצועי האכלה ועצמות לעיסה. מומלץ להיעזר במאלף בכדי להפוך את התיחום לחדר הפרטי והנעים של הכלב ולמנוע התניה לא נעימה למקום והוספת לחץ לכלב.

במידה וניסיתם לפעול ע"פ ההנחיות מעלה והכלב עדיין הורס את הבית ובמקרים של לחץ, תלות או חרדת נטישה –  פנו למאלף מקצועי שייתן לכם את הכלים לטפל בבעיה.

צריכים עזרה? רוצים להתייעץ ולבדוק איך נכון לפעול?

מוזמנים ליצור קשר באחת מהדרכים הבאות:

טלפון: 050-7417105

פייסבוק: https://www.facebook.com/oryan.dogs

ערוץ יוטיוב: אוריין בונפיל – אילוף לחיים משותפים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *