אילוף כלבים – מה זה אילוף, מתי מתחילים ואיך מאלפים

נתחיל מהדבר הראשון, מה זה בעצם אילוף כלבים??

רבים היום חושבים שאילוף כלבים מסתכם בשב, ארצה, הישאר, אליי ועוד התנהגויות דומות.

אבל אילוף כלבים הוא הרבה מעבר.

אילוף עבורי זו דרך ליצירת תקשורת ושפה משותפת עם הכלב שלנו. זו הדרך להגיע לחיים משותפים ביחד בעזרת אימון שלנו ושל הכלב. אימון בו אנו לומדים כיצד לדבר עם הכלב, להבין אותו ואיך ללמד אותו התנהגויות והכלב לומד מה מצופה ממנו ואיך להסתגל לשגרה שלנו.

אז אמנם אילוף כלבים זו כותרת כללית ללימוד התנהגויות, חינוך גורים, גמילה מצרכים, טיפול בבעיות התנהגות (חרדה, ריאקטיביות, תוקפנות, קפיצות על אורחים, נביחות ועוד), לימוד טריקים ועוד מגוון רחב של אפשרויות

אך המכנה המשותף לכל אותם הדברים, הוא הצורך בהיכרות שלנו את הכלב. הבנת שפת הגוף של הכלב ומה הוא אומר לנו בכל רגע, למידת ההתנהגויות והמניעים של הכלב וניתוח של כל אותם דברים עד למציאת הדרך הנכונה לעבוד עם הכלב.

תעצרו שנייה ותחשבו. האם אתם באמת יודעים מה מניע את הכלב שלכם? מה גורם לו לחזור על אותה התנהגות שוב ושוב? האם זה החיזוק שבא אחרי ההתנהגות או הפחד מהתוצאה?

תתחילו להתבונן וללמוד את הכלב שלכם, תתחילו לעבוד על הטכניקות שלכם וכך תוכלו לאלף את הכלב שלכם בצורה הטובה ביותר.

img_2634

מתי מתחילים לאלף את הכלב?

מתחילים מהיום הראשון!

גם כלבים בוגרים וגם גורים מסוגלים ללמוד ולהשתנות ועל כן כדאי להתחיל מהרגע הראשון.

עם גורים זה קל יותר. הם מגיעים "דף חלק" ואתם יכולים לעצב את ההתנהגות שלהם ממש כמו פלסטלינה. אבל בכדי שזה יקרה ובכדי שהכל יילמד בצורה נכונה וחזקה, כדאי להתחיל כבר בגיל חודשיים ולא לחכות. יש הרבה מה לדעת וללמוד על גורים בגיל הזה וזה בדיוק הזמן ללמד אותם התנהגויות שימשיכו איתם כל החיים.

שימו לב כי הימים הראשונים של הכלב בבית לא בהכרח משקפים והכלב עוד לא מבין איפה הוא ומה קורה. אבל זה בדיוק הזמן שלכם להתחיל להסתכל עליו. לקרוא את שפת הגוף שלו ולראות מתי הוא חושש, מתי הוא שמח, ממה הוא נהנה ועם מה קשה לו.

זה גם הזמן שלכם לחשוב מה הם ההרגלים אותם הייתם רוצים להקנות לכלב שלכם ולהתחיל לחיות על פיהם (האם לאפשר לו לעלות על הספות או לא, האם לישון במקום מסוים בבית..).

בהמשך, תוכלו כבר לעשות איתו תרגולים מובנים של התנהגויות.

איך לאלף את הכלב?

הדבר הראשון שכדאי לדעת הוא שכלב עושה מה שמשתלם לו.

כלבים חוזרים על התנהגויות שהתוצאה שלהן טובה להם ונמנעים מלבצע פעולות שהתוצאה שלהן לא נעימה להם. הם לא עושים דווקא ולא משגעים אתכם בכוונה. הם פשוט עושים מה שעובד להם או מנסים למצוא מה יעבוד להם.

קיימות דרכים רבות ללמד כלב התנהגות מסוימת. אך חשוב לזכור כי המטרה היא שהכלב יקשיב לכם כי הוא רוצה ולא כי הוא מפחד מכם.

לכן, למדו את הכלב התנהגויות באופן הבא:

  • תמצאו מה הכלב שלכם אוהב ומה המוטיבציה שלו. האם משחק איתכם או אוכל, האם ליטוף או מילה טובה ובהתאם לזה, חזקו את הכלב. כשהכלב עושה התנהגות טובה – חזקו אותו מיד אחרי בעזרת חטיף, ליטוף או משחק בהתאם למוטיבציה של הכלב.
  • תתנו לכלב שלכם מידע מתי מתחיל התרגול ומתי הוא מסתיים – בתחילת התרגול, פנו אל הכלב ותאמרו "רוצה לעבוד?". בסיום התרגול, תגידו "נגמר" בכדי שיבין שהתרגול הסתיים.
  • למדו את הכלב התנהגויות נכונות וטובות, ותנו לו אלטרנטיבות להתנהגויות הפחות רצויות עבורכם. למשל: אם כלב אוהב לישון על הספה, תמנעו ממנו גישה לספה ותלמדו אותו שהמיטה שלו היא הדבר הכי שווה שיש בבית. כך, אתם מונעים חיזוק של הכלב ושוברים את ההרגל (עלייה על הספה) ובמקביל, יוצרים הרגל חדש שמאוד נעים לכלב (רביצה על המיטה).
  • למדו את הכלב בהדרגה ולאט לאט תאתגרו אותו ותעלו את רמת הקושי. אם אתם רוצים שהכלב שלכם יידע ללכת למקום (לשכב על המיטה שלו), קודם חזקו אותו על הגעה למיטה, אח"כ על ישיבה על המיטה ובסוף על שכיבה על המיטה.
  • תתחילו לעבוד עם הכלב בבית, בסביבה שקטה ונטולת גירויים. אחרי שהכלב יודע לבצע את ההתנהגות בבית, תעבדו איתו על אותה ההתנהגות גם בחוץ, במקום יחסית שקט ורק אז תעברו למקום עם מעט גירויים ובהמשך למקום עם יותר גירויים.
  • תשתדלו לעשות תרגולים קצרים אך מוצלחים. תרגולים של דקה או שתיים בהם הכלב הצליח את ההתנהגות הם הרבה יותר יעילים ומלמדים מתרגול של חצי שעה שבה הכלב מתקשה להבין מה לעשות.
  • תפתיעו את הכלב שלכם! תכינו חטיפים מבעוד מועד (מבלי שהכלב שם לב), בקשו ממנו התנהגות שנלמדה ורק אז תוציאו את החטיפים. זה עובד מעולה ומונע עבודה שהיא שוחד ולא תגמול.
  • ודעו, אם כלב לא מבצע התנהגות מסוימת סימן שהוא לא מאומן מספיק או שמשהו מפריע לו לבצע אותה.

בכל מקרה, אם אתם לא בטוחים שמה שאתם עושים הוא נכון, אם משהו לא עובד לכם או אם אתם צריכים עוד דגשים וחידודים, תזמינו מאלפ/ת הבייתה. המאלף יידע לתת לכם את הכלים לעבודה עם הכלב שלכם וילמד אתכם להיות המאלפים של הכלב שלכם.

צריכים עזרה? רוצים להתייעץ ולבדוק איך נכון לפעול?

מוזמנים ליצור קשר באחת מהדרכים הבאות:

טלפון: 050-7417105

פייסבוק: https://www.facebook.com/oryan.dogs

ערוץ יוטיוב: אוריין בונפיל – אילוף לחיים משותפים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *